STEM hravě a zábavně

Žížaly na cestách

Žížaly na cestách

Na pohádku „Ať žijí duchové!“, a hlavně na  hlášku o tom, že „sníst žížalu není důkaz odvahy“, jsem si vzpomněla, když se po deštích objevily na cestách žížaly. Některé sezobli kosi, jiné zůstaly ležet na zemi a později na sluníčku uschly a další se snažily co nejrychleji zalézt někam do skrýše pod listy.

Žížaly vylezly na povrch země a snažily se schovat.

Děti se o ně zajímaly, chtěly vědět, proč žížaly najednou opustily své tmavé chodbičky pod zemí a vylezly na povrch. Bylo to snad proto, že se chtěly napít? Nebo vykoupat? Anebo se vydaly objevovat svět na konci svých tmavých tunelů?

Některé otázky jsem dětem zodpověděla hned, na jiné jsem hledala odpovědi v knihách a na internetu.

Žížalí život mě naprosto zaujal. Skrývají tolik zajímavostí. Všechny nastudované informace by se do článku nevyšly, proto připravuji žížalí knihu ke stažení. Do knihy jsem, kromě žížalí vědy, přidala i několik zábavných aktivit pro děti. Ale abyste nemuseli dlouho čekat, e-knihu skládám po chvilkách, kdy mám čas, připravila jsem několik žížalích zajímavostí v otázkách a odpovědích.

Proč lezly žížaly na povrchu země?

Určitě to není proto, že by tak milovaly vodu. Právě naopak. Žížaly nemají plíce, ale dýchají celým povrchem svého těla. Při dlouhotrvajících nebo prudkých deštích vylézají na povrch, jinak by se totiž ve svých chodbičkách pod zemí utopily.

Na chodnících a silnicích jsou žížaly dobře vidět, ale můžete je pozorovat i na zahradě. Žížalí svět snadno odhalíte, když budete sázet cukety, rajčata nebo dýně hokkaido, stejně jako já dnes.

Žížaly po dešti lezou na chodníku a silnici, kde jsou dobře vidět.

5 žížalích zajímavostí

Žížala leze v dešti kaluží

Proč se žížale říká také dešťovka? Je to proto, že se žížaly často objevují po deštích.

Jaká je žížala, když si na ni sáhnete? Když na žížalu sáhnete, zjistíte, že je pokrytá slizem. To aby se lépe pohy – bovala ve svých chodbičkách pod zemí. Sliz pomáhá žížale i při dýchání a chrání její pokožku před vysycháním.

Jak dlouhá je nejdelší žížala? Žížala obecná může měřit 9 – 30 cm, ale její australská příbuzná, veležížala obrovská, může měřit až 3 metry a váží až půl kilogramu. Jinak její běžná délka je kolem dvou metrů a hmotnost přibližně 400 gramů.

Žije veležížala i u nás? Veležížala u nás nežije, ale na jižní Moravě žije vzácná žížala Allolobophora hrabei, která dorůstá délky až půl metru a její tělo je silné zhruba půl centimetru.

Kolik potravy sní žížala za den? Žížala obecná může za 24 hodin zkonzumovat tolik potravy, jakou má sama hmotnost.

Přeji vám pěkné žížalí bádání. A už brzy si budete moci podle vyzkoušeného návodu vyrobit jedlé žížaly v jedlé hlíně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *